Psikodinamik Formülasyon’u okuyoruz

Yazar:

Kategori:

Psikodinamik Formülasyon‘u okumaya devam ettik. Bugünkü oturumumuzun konusu “Ne İle Doğduk?” oldu.

Bu bölüm doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerin yetişkin gelişimine katkı sağladığı bazı yolları gözden geçirip, psikodinamik formülasyonumuzda bu döneme ilişkin fikirleri değerlendirmeyi sağlıyor. Bu değerlendirme sonucu edinilen bilgilerle terapistin “ne yapacağı” ve terapiste “ne sağladığı” ile ilgili tartıştık.

Bugünkü oturumda yer alan üyelerimiz şunlar oldu:

 1. Yusuf BAYALAN
 2. Nilüfer TÜTÜNCÜ
 3. Enes KÖKSAL
 4. Mustafa Burak ARABACI
 5. Başak YAVUZARSLAN
 6. Çiğdem ÖZKAN
 7. Büşra DERE
 8. Duygu AYDİL
 9. Rıdvan KAPLAN
 10. Hande BAHTİYAR
 11. Beyzanur TOPALOĞLU
 12. Reyhan TÜRKYILMAZ
 13. Mustafa AYDOĞAN
 14. Rümeysa KUZU
 15. Adil Emin ÖZAY
 16. Abdullah KORKMAZ 
 17. Dilara BEDRİYE

Geçen hafta kararlaştırılan her hafta bir konunun okunması/ele alınması ve okuyucunun daha aktif bir rol alması yönündeki değişim kararıyla birlikte bugünün okumasını ve moderatörlüğünü Duygu AYDİL üstlendi.

22 Ocak 2024

Psikodinamik Formülasyon‘u okumaya devam ediyoruz. Bugünkü oturumumuzun konusu İş ve Eğlence oldu. İş ve Eğlence, danışanların sorunlarını ve bir kişi olarak kendilerini tanımlamaya çalışırken bakmamız gereken alanlardan biridir.

Bugünkü oturumda yer alan üyelerimiz şunlar oldu:

 1. Yusuf BAYALAN
 2. Nilüfer TÜTÜNCÜ
 3. Enes KÖKSAL
 4. Mustafa Burak ARABACI
 5. Başak YAVUZARSLAN
 6. Harun ASAN
 7. Rıdvan KAPLAN
 8. Hande BAHTİYAR
 9. Beyzanur TOPALOĞLU
 10. Reyhan TÜRKYILMAZ
 11. Mustafa AYDOĞAN
 12. Rümeysa KUZU
 13. Adil Emin ÖZAY
 14. Duygu AYDİL

Konu bağlamında, bir vaka üzerinde durduk.

Oturumun sonunda, grubun temposu ele alındı. Okumalar halihazırda olduğu şekliyle mi devam etsin yoksa başka bir format mı deneyelim, sorusu üzerinde düşündük. Genel kanaat, şu anda olduğu gibi, her hafta bir konunun okunması/ele alınması ancak o haftaki okuyucunun daha aktif bir rol almasının daha iyi olabileceği şeklinde oldu.

4 Aralık 2023

Psikodinamik Psikoterapi Topluluğu’nun (PPT) kuruluş tarihini 10 Ekim 2023 olarak alabiliriz. İlk toplantımızı 27 Ekim 2023’te gerçekleştirdik. İlk toplantıda aramızda olanlardan bazıları şu anda aramızda değil, aynı şekilde, ilk toplantıda aramızda olmayan ama şu anda aramızda olanlar da var.

Bugünkü oturumda bulunanlar:

 1. Yusuf BAYALAN
 2. Rıdvan KAPLAN
 3. Abdullah KORKMAZ
 4. Nilüfer TÜTÜNCÜ
 5. Adil Emin ÖZAY
 6. Harun ASAN
 7. Çiğdem ÖZKAN
 8. Enes KÖKSAL
 9. Rümeysa KUZU
 10. Mustafa Burak ARABACI
 11. Büşra DERE

PPT’nin temel hedefi psikodinamik psikoterapiyi çalışmak. Bunun için, şu anda, haftada bir pazartesi günleri saat 11.00’de bir araya geliyoruz. Buluşmalarımız Google Meet üzerinden çevrim içi gerçekleşiyor ve 3 saat sürüyor.

Topluluk olarak çalışmamıza “psikodinamik formülasyon” ile başlamaya karar verdik. Bunun için Psychodynamic Formulation: An Expanded Approach-2nd Edition‘ı okuyoruz -her hafta bir bölüm olacak şekilde.

Bu hafta (5 Aralık 2023) kitabın sekizinci bölümünü -savunma mekanizmaları- okuduk. Burada biraz beklemeye karar verdik. Önümüzdeki birkaç hafta savunma mekanizmaları ile eğleşeceğiz. Önce, Psikodinamik Tanı Kılavuzu‘nu merkeze alarak, kişilik örgütlenmeleri açısından -normal-nevrotik-borderline-psikotik- sonra da kişilik stilleri açısından savunma mekanizmalarını ele alacağız.

Bundan sonra, çalışmalarımıza dair bilgileri bu sayfa üzerinden ara ara paylaşacağız.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir